Blog

FOLEY

Kas olete kuulnud mõistet “Foley” ja miks see filmitööstuses oluline on?

Foley on ainulaadne heliefektide tehnika, mis hõlmab filmide ja telesaadete igapäevaste helide loomist ja “teostamist”. Kunstnikud loovad need helid järeltöötluse ajal salvestusstuudios visuaalidega sünkroonis, et helikvaliteeti parandada.

Kuidas Foley toimib?

Foley kunstnikud taaslavastavad selliseid igapäevaseid helisid nagu uste avamine ja sulgemine, tuule puhumine, klaasi purustamine, sammud ja muud ümbritsevad mürad. Need heliefektid lisatakse järeltootmise redigeerimisel, et parandada filmi või telesaate kuulamiskogemust.

Miks Foley’t kasutatakse?

Foley artistid taasloovad juhuslikke helisid mitmetel põhjustel:

  • Foley heli muudab stseeni realistlikumaks. Igal teie päeva momendil – isegi vaiksetel hetkedel – peab olema heli. Kõige tõhusamad kaudsed helid on sellised, mis kõlavad nii loomulikult ja tõeselt, et publik neid isegi ei märka.
  • Usaldusväärsemad ümbritsevad helid. Välisalvestuste taust ja ümbritsev heli pole tavaliselt piisavalt valjud. Seetõttu artistid reprodutseerivad neid stuudios, et muuta helid valjemaks ja usaldusväärsemaks.
  • Filmid on liiga vaiksed ja ilma tegelike efektideta. Ilma taustal oleva mürata on filmid liiga vaiksed – publiku arvates on teatrites kõlavad hääled kadunud. Foley heli täidab foneetilise tühjuse ja muudab stseenid loomulikumaks.